Strony

sobota, 22 grudnia 2018

Pierniki



pierniczki


Pierniki



Pierniczki to te ciasteczka, które niewątpliwie kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Ich wypiekanie  to też idealna okazja do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem (nawet dwuletnim!). Po tegorocznych wypiekach wiem już, że będzie to nasza świąteczna tradycja. Wspólne pieczenie i ozdabianie to duża frajda nie tylko dla dziecka. Jest to piękny czas i niezapomniane, bezcenne chwile.
Pierniki nie należą do "trudnych" ciastek dlatego warto podjąć to wyzwanie. Przepis, którym chce się z Wami podzielić pozwala uzyskać elastyczne ciasto, łatwe do rozwałkowania i wycinania przeróżnych wzorów. Gotowe pierniczki są aromatyczne i miękkie. Można upiec je dużo wcześniej i przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku lub upiec je tuż przed świętami. W każdej z tych opcji będą smakować znakomicie. 


Jak zrobić pierniki - przepis?


Składniki :


2 szklanki mąki pszennej,
1 jajko,
1/2 szklanki cukru pudru,
1 łyżka miodu,
2 łyżeczki przyprawy do piernika,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
2 łyżki mleka,
25 gram drożdży,
50 gram masła,

*Przedstawione proporcje są na około 40 ciasteczek. Ale jest to uzależnione też od wielkości foremek. 

Wykonanie:


Na samym początku podgrzewamy miód i masło do momentu, aż się rozpuszczą. Drożdże mieszamy z dwoma łyżkami letniego mleka tak by nie było grudek. Gdy mamy już przygotowane płynne składniki zabieramy się za suche. Przesianą mąkę mieszamy z cukrem pudrem, sodą oczyszczoną i przyprawą do piernika. Teraz łączymy ze sobą wszystkie składniki. Do suchych dodajemy mokre i wyrabiamy całość na gładkie, elastyczne ciasto. Gotowe ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i rozwałkowujemy na grubość ok. 4 milimetry. Wycinamy foremkami różne kształty, przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i smarujemy roztrzepanym jajkiem. 


dziecko robi pierniczki



Pieczemy około 8 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. 


pierniki


Gdy pierniczki ostygną można przejść do dekoracji. U nas w domu rządził lukier i różne posypki. Przygotowałam kolorowe miseczki na różne rodzaje lukru oraz kubeczki na posypki. Lukier powstał standardowo z połączenia ok. pół szklanki cukru pudru, łyżki soku z cytryny i 2-3 łyżek gorącej wody. Chciałam zrobić lukier w różnych wersjach kolorystycznych używając naturalnych barwników. Dla uzyskania żółtego koloru posłużyłam się kurkumą. Przetarte przez sito mrożone malinki dały różowy barwnik a mrożone borówki fioletowy. Co do posypek też chciałam by były naturalne - skusiliśmy się tylko na jedną sklepową. Poza tym do dekorowania pierniczków użyliśmy sezamu, słonecznika, orzechów i rodzynek. Zabawa była przy tym przednia. Kilka pierniczków już na starcie straciło szansę na dekorację -widocznie tak apetycznie wyglądały:) Każda posypka też została wypróbowana, ale gdy pierwszy głód został zaspokojony można było w końcu przejść do dekorowania co widać na załączonym obrazku.


dziecko w kuchni

Smacznego i dobrej zabawy:)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz