Syrop z cebuli- naturalne lekarstwo!
Nie wiem jak Wy ale ja chorowanie w dzieciństwie kojarzę z syropem z cebuli. Gdy byliśmy chorzy to było pierwsze lekarstwo, które podawała nam mama. Był niezastąpiony przy kaszlu i początkach przeziębienia. Może nie należał do moich ulubionych ale wiem, że służył poprawie mojego zdrowia i dziś gdy sama jestem mamą chcę leczyć moją rodzinę naturalnymi sposobami. Przynajmniej na samym początku choroby by nie dopuścić do jej rozwoju. Jest mnóstwo syropków dla dzieci i w tym wielkim "wyborze" można się pogubić, poza tym nie należą do najtańszych i najskuteczniejszych. Więc zamiast eksperymentować i zastanowić się co wybrać proponuję zrobić swój własny syrop. Będzie dużo zdrowiej, szybciej i taniej. Same plusy!
Mój syrop z cebuli został przeze mnie trochę udoskonalony by jego smak nie odrzucał i nie zniechęcał. Syrop podaję całej rodzinie. Wszystkim smakuje i działa dużo dobrego dla naszego organizmu. Dodatek takich składników jak imbir czy czosnek wzbogaca nie tylko jego smak ale i właściwości. Taki syrop to idealne "lekarstwo" przy początkach infekcji i przeziębieniu, podnosi odporność i dostarcza nam wielu cennych witamin.
Co potrzebujemy do przygotowania syropu z cebuli?
Jak sama nazwa wskazuję potrzebujemy cebuli. Ale jest ona tylko jednym z kilku składników, które połączone ze sobą dadzą nam cenny napój, którego nie znajdziecie w żadnej aptece. A szkoda!
Składniki:
- 3 duże cebule,
- 3 duże ząbki czosnku,
- świeży korzeń imbiru ( 3-4 cm),
- sok wyciśnięty z dwóch cytryn,
- 10 goździków,
- łyżeczka cynamonu,
- cukier lub miód ( ok. 4 łyżki)
Jak samodzielnie przygotować domowy syrop z cebuli, czosnku i miodu?
Zaczynamy od przygotowania wszystkich składników. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w krążki. Imbir obieramy ze skórki i również kroimy na małe kawałeczki. Z umytych cytryn wyciskamy sok. Trzeba także przygotować naczynie na syrop - może to być słoik- 0,7 l powinien wystarczyć - należy go dobrze umyć i wyparzyć.
Przygotowane składniki dzielimy na pół i układamy je w dwóch warstwach w słoiku. Najpierw cebula, potem czosnek, imbir, goździki, cynamon i połowa miodu lub cukru. Lekko ugniatamy pierwszą warstwę łyżką. Następnie wkładamy do słoika drugą warstwę. Gdy już dwie warstwy są gotowe, ugniatamy je delikatnie łyżką i zalewamy sokiem z cytryn. Syrop będzie gotowy do picia już po około 2 godzinach. Ja przechowuję go na blacie w kuchni. Ale po maksymalnie dwóch dniach odcedzam go przez gazę do małego słoiczka i przechowuję w lodówce kolejne 3 dni- chyba ,że wcześniej go wypijemy:) W stanach przeziębienia i infekcji przyjmujemy syrop 2-3 razy dziennie po łyżeczce lub dwie syropu. Życzę zdrowia a gdy go zabraknie już wiecie co może Wam pomóc!:)
Ja robie nieco inaczej, mam tylko cebulę, czosnek i miód w składzie, ale uwielbiam ten syrop od dzieciństwa, moje dzieci też go kochają i pijany go profilaktycznie od jesieni :)
OdpowiedzUsuńSuper! Takie naturalne wzmocnienie organizmu jest najlepsze:)
UsuńSyrop z cebuli tak, ale czosnek w nadmiarze z trudnością znoszę :) Dobry wpis, warto szerzyć wiedzę o naturalnych specyfikach leczących i wspierających nasze zdrowie.
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zgadzam się powinniśmy poszerzać swoją wiedzę z zakresu medycyny naturalnej by świadomie wspierać nasz organizm w walce o zdrowie i jego dobrostan.
UsuńRobię ten syrop bez czosnku, bo mój syn by go nie przełknął
OdpowiedzUsuńW mojej propozycji smakowej czosnek jest praktycznie niewyczuwalny. Jeżeli Twój syn znosi smak cebuli to już duży sukces!
Usuńznamy i stosujemy i nawet lubimy :)
OdpowiedzUsuńWiecie co dobre! Pozdrawiam ;)
UsuńJest okropny :/ ale skuteczny :)
OdpowiedzUsuńMoże w mojej wersji przypadłby Ci do gustu. Jest tam wiele składników, które tłumią smak cebuli.
UsuńMnie taki syrop w ciąży z przeziębienia wyciągnął. Obyło się bez leku:)
OdpowiedzUsuńNo to super. Warto o nim pamiętać zwłaszcza wtedy gdy nie można wspomóc się innymi lekami jka w Twoim przypadku;)
UsuńSuper wpis. Przyda mi się ten przepis na syrop ponieważ coś czuję że mnie bierze. Ile można go trzymać w lodówce?
OdpowiedzUsuńJa też chyba przygotuję go bo sezon na choroby w pełni! W lodówce można go przechowywać kilka dni ale najświeższy jest najlepszy dlatego proponuję zużyć go w ciągu max 3 dni. Zdrówka życzę:)
UsuńBoski syrop, moja babcia wyciągała nas tym z każdej infekcji :)
OdpowiedzUsuńO tak ten syrop to naturalne dobrodziejstwo!
UsuńKlasyka zawsze w cenie.
OdpowiedzUsuńSmak dzieciństwa ^_^
Zrobię mężowi :). Pamiętam ten syrop z dzieciństwa, ale chyba nie było tam imbiru i czosnku.
OdpowiedzUsuńMój syrop z dzieciństwa też był w wersji podstawowej ale dodatki nadają tutaj aromatu i smaku oraz co najważniejsze dodatkowe pożądane właściwości:)
UsuńTakże pamiętam ten syrop z dzieciństwa, całkiem dobrze mi się kojarzy:). Nie tylko smak, ale i zapach:). Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńA teraz sama przygotowuje go dla syna :) Nie ma to jak doswiadczenie. Pozdrawiam!
UsuńOj Pamiętam, jak Mama dawała mi ten syrop:D Nie cierpiałam tego w dzieciństwie! A pewnie sama będę robić taki swoim dzieciom :)
OdpowiedzUsuńPamiętam ten syrop, ba ja go uwielbiałam
OdpowiedzUsuńW końcu znalazła się niekwestionowana fanka syropu z cebuli. Gratulacje:) Pozdrawiam:)
UsuńJa nie dawałam rady pić syropu z cebuli,już wolałam mleko z miodem i czosnkiem ;)
OdpowiedzUsuńTo u mnie to drugie by nie przeszło a syrop w zaproponowanej przeze mnie wersji trochę odstaje smakiem od tego, który pamiętamy z dzieciństwa. Mój synek zawsze chce dolewkę:)
UsuńWiem, że działa cuda. Niestety, sama nie dałabym rady go przełknąć.
OdpowiedzUsuńJa mam to szczęście, że mój synek nie jest wybredny jeżeli chodzi o smak syropów czy innych lekarstw. Przyjmie wszystko byleby tylko czuł się zaopiekowany w chorobie:)
UsuńU nas wersja bez goździków, ale ze względu na ich antybakteryjne właściwości chyba zacznę też ich używać.
OdpowiedzUsuńWarto je dorzucić...każdy składnik tego syropu ma cenne właściwości. Na zdrowie!
Usuń