Leniwe bezglutenowe
Kluski lub pierogi- mają kilka nazw ale pod każdą z nich kryje się pyszny obiad dla małych i dużych. Szybkie w przygotowaniu stąd pewnie ich nazwa. Idealnie komponują się podane z owocami lub śmietanką.
Niektórzy jedzą je ze słodką bułką tartą lub po prostu z masłem. Ja podaję je moim najbliższym z owocami, miodem i smażona śmietanką.
Po prostu pycha!
Jak sama nazwa wskazuje nie zmęczymy się przy wykonaniu tego dania. W przepisie używam mieszanki mąk bezglutenowych w podobnych proporcjach. Są to mąka gryczana, ryżowa i kukurydziana. Często używam tylko tych dwóch pierwszych a można także pokusić się o zrobienie leniwych z samej mąki gryczanej. Wystarczy połączyć ze sobą wszystkie składniki i już po chwili można serwować rodzince pyszne danie.
- 400 gram ziemniaków
- 250 gram sera
- 1 szklanka mąki ( około 160 gram)
- 1 jajko
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Ziemniaki gotujemy, zgniatamy i zostawiamy do wystygnięcia. Zimne łączymy z rozdrobnionym serem, mąkami, jajkiem i solą. Zagniatamy wszystkie składniki ze sobą i tak powstaje ciasto na nasze leniwe.
Przepis na leniwe
Jak sama nazwa wskazuje nie zmęczymy się przy wykonaniu tego dania. W przepisie używam mieszanki mąk bezglutenowych w podobnych proporcjach. Są to mąka gryczana, ryżowa i kukurydziana. Często używam tylko tych dwóch pierwszych a można także pokusić się o zrobienie leniwych z samej mąki gryczanej. Wystarczy połączyć ze sobą wszystkie składniki i już po chwili można serwować rodzince pyszne danie. Składniki:
- 250 gram sera
- 1 szklanka mąki ( około 160 gram)
- 1 jajko
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Przygotowanie:
Odrywamy po kawałku ciasta i formujemy z niego rulony. Spłaszczamy je nożem od góry i wycinamy kluski na kształt kopytek.
Gotowe kluski układamy na oprószonej mąką desce lub stolnicy. Kluski wrzucamy do gotującej się, osolonej wody i czekamy aż wypłyną na wierzch. Wtedy zmniejszamy gaz do minimum i gotujemy leniwe maksymalnie 5 minut. Można wyjąć jedną kluskę i sprawdzić czy jest już miękka.
Ugotowane kluski delikatnie i pomału odcedzamy na durszlaku lub sitku i przelewamy zimną wodą. Podajemy z ulubionymi dodatkami. U mnie ze smażoną śmietanką. Wystarczy podsmażać tłustą śmietanę ( 30 %) lub wiejska na patelni bez dodatku tłuszczu. Smażymy do momentu aż się zrumieni, uważajcie żeby jej nie spalić. Pod koniec smażenia miejcie ją na oku i mieszajcie od czasu do czasu. Uwielbiam i polecam:)
Od dziecka miałam słabość do leniwych pierogów.
OdpowiedzUsuńSą niezwykle smaczne.
Doskonałe składniki z których można wyczarować znakomite danie.
Przepis idealny.
Najedzą się i dzieci i dorośli.
Irena-Hooltaye w podróży
O tak- my też mamy do nich słabość. Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie!
UsuńUwielbiamy <3 Na słodko najlepsze :D
OdpowiedzUsuńZdecydowanie!:)
Usuń