Dżem borówkowy
Tym razem powstał dżem z borówek amerykańskich. Uwielbiam te owoce, są smaczne i łatwo się je zbiera. Mamy to szczęście, że mogę robić przetwory z owoców, które rosną w przydomowym ogrodzie. Chociaż w trakcie ich zbierania ciężko się powstrzymać przed ich zjedzeniem ale to czyni ten obowiązek jeszcze przyjemniejszym.
Borówka po zerwaniu wytrzyma spokojnie nawet kilka dni- najlepiej przechowywać ją w lodówce. Dżemy robi się bardzo szybko i nie wymagają zbyt wielu dodatków. Przygotujcie słoiczki i owoce i zróbcie pyszne, domowe dżemy. Na zdrowie!
Przepis na dżem z borówki amerykańskiej
Z podanych proporcji wychodzi około 6 średnich słoiczków. Dżemy przełożone do gorących słoiczków nie wymagają już dodatkowej pasteryzacji. Wystarczy odpowiednie przygotowanie słoiczków co zawsze podkreślam przy moich słodkich przetworach. Czyste słoiczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 110 stopni i już po 15 minutach można przekładać do nich gorący dżem. To znacznie ułatwia i skraca naszą pracę. Jeżeli chodzi o dodatek cukru to zawsze kieruję się smakiem. Przed włożeniem dżemu do słoiczków kosztuję go i sprawdzam czy jest dostatecznie słodki. W tym roku użyłam zaledwie 100 gram cukru na 2 kg owoców. Rok temu było go dwa razy więcej. Częściowo zależy to od słodkości owoców a częściowo od naszych preferencji. Dostosujcie więc ilość cukru pod siebie i pamiętajcie, że najważniejszy jest smak owoców i zdrowe proporcje:)
Składniki:
- 100- 200 gram cukru,
- 2 łyżki soku z cytryny,
Przygotowanie:
Borówki myjemy pod bieżącą wodą i zostawiamy na sitku do obcieknięcia. Następnie przekładamy je do garnka i podgrzewamy na małym ogniu przez 10 minut mieszając od czasu do czasu. Po tym czasie borówki powinny już puścić sok.
Jeśli chcecie część owoców można zblendować. Ja w tym roku tego nie zrobiłam dzięki czemu dżem ma wyczuwalne owoce. Teraz pora na dodanie cukru możecie najpierw dodać tylko jego część bo może okaże się, że nie ma potrzeby używać całości. Dodajemy także sok z cytryny.
Całość mieszamy i gotujemy jeszcze około 30 minut. Pamiętajcie o mieszaniu dżemu.
W tym czasie rozgrzejcie piekarnik i przygotujcie słoiki. Gorący dżem przekładajcie do gorących słoików a po zamknięciu ustawcie je do góry dnem.
Dżem wyjdzie lejący ale dzięki temu będzie można go idealnie rozsmarować po naleśnikach czy gofrach. Jeżeli wolicie bardziej zwarte dżemy to dodajcie pektynę wymieszaną z cukrem.
Smacznego!
Bardzo lubię borówkę amerykańską i teraz jadamy ją w dużych ilościach.
OdpowiedzUsuńPrzeważnie mrożę na zimę, ale dżem też jest pyszną alternatywą.
Przyznam, że dżemu z borówki jeszcze nie jadłam :)
OdpowiedzUsuńGosiu jak go spróbujesz to już będziesz co roku robić. Pozdrawiam:)
UsuńPrzekonałaś mnie :) Jak tylko wrócę do zdrowia to z pewnością go zrobię :)
UsuńCiekawy pomysł, fajna alternatywa dla standardowych dżemów :)
OdpowiedzUsuńMoże to nie klasyka ale pyszna i prosta propozycja z której grzech nie skorzystać gdy pojawia się na stole:)
UsuńTo mnie teraz totalnie zabiłaś! ale to musi smakować, idealny do tortów! muszę sobie zrobić chociaż słoiczek ;-)
OdpowiedzUsuńPadłaś, powstać i do dżemów. Masz dwójkę pomocników to powstanie pewnie dużo więcej tych pysznych przetworów. Pozdrawiam:)
UsuńUwilebiam borówki! To coś dla mnie;)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo:)
UsuńBardzo lubię borówki i zajadam się nimi, ile wlezie.
OdpowiedzUsuńPodsunęłaś mi fajny pomysł na zrobienie dżemu z borówek. Zrobię kilka.
Pozdrawiam!
Irena-Hooltaye w podróży
Cieszy mnie to niezmiernie. Smacznego!
UsuńOoo, pychota! I bardzo mało cukru, to super <3 Miałam ogromną ochotę zrobić jakieś słoiczki na zimę i nie pomyslałam o borówkach, ale chyba się jednak skuszę :-)
OdpowiedzUsuńNo to super!
OdpowiedzUsuńBorówki uwielbiam, więc chętnie wypróbuję przepis
OdpowiedzUsuńZachęcam:)
Usuń