Przecier pomidorowy na zimę



 Przecier pomidorowy na zimę


Co roku przygotowuję domowy przecier pomidorowy i co roku robię go za mało. Ale tak to jest z pysznymi, domowymi przetworami, że ciężko się im oprzeć!

Myślałam, że w tym roku nie uda mi się zapełnić naszej spiżarni bo będę cały czas zaabsorbowana naszym nowym członkiem rodziny ale jak się okazało córeczka chętnie przygląda się temu jak mama działa w kuchni i łapie chwile by przygotować zdrowe zapasy na zimę:)

Domowy przecier pomidorowy to dla mnie duże ułatwienie w przygotowywaniu posiłków jesienią czy zimą. Na jego bazie robię zupę, sos do spaghetti i do pizzy. Dodaję go do wielu innych dań i wtedy wiem po co sięgam i co podaję mojej rodzince. Cieszę się, że mogę zaoferować im to co zdrowe i pożywne.

Mamy wrzesień czyli tak naprawdę już ostatni moment by przygotować domowy przecier pomidorowy i skorzystać z dojrzałych pomidorów dostępnych na rynku bez ograniczeń. Mój przecier powstaje dość szybko gdyż używam do niego całe pomidory, nie pozbywam się skórki bo mojej rodzince w niczym ona nie przeszkadza. Wiem jednak, że niektórzy nie lubią skórek w przecierze więc wtedy należy przetrzeć go przez sito i wszyscy będą zadowoleni.

Gotowy przecier przelewam do szklanych butelkach po soczkach dla dzieci i przechowuję w spiżarni. Oczywiście butelki czy słoiczki muszą być wyparzone i suche przed zapełnieniem ich przecierem. Aktualnie przerobiłam już 15 kg pomidorów i nie wiem czy na tym koniec....:)


Przepis na domowy przecier pomidorowy


Mój przepis na 6 kg pomidorów ale jeżeli użyjecie innej ilości to po prostu mniej więcej dostosujcie ilość dodatków. Wybierajcie mięsiste pomidory, wtedy skróci się czas gotowania przecieru. Gotowy, gorący przecier przekładam do wyparzonych w piekarniku butelek. Jeżeli przekładacie przecier do zimnych butelek to konieczna jest jeszcze pasteryzacja w garnku podobnie jak w przypadku kompotów. Czosnek i bazylia to dodatki opcjonalne - dzięki nim przecier będzie bardzo aromatyczny ale można je pominąć i do pomidorów dodać tylko sól i cukier- wówczas uzyskacie bardzo uniwersalną bazę pomidorową pod wiele dań.

Składniki:


- 6 kg pomidorów
- 1,5 łyżki soli,
- szczypta cukru
- opcjonalnie: 1 główka czosnku i bazylia.

Przygotowanie:


Pomidory myjemy a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Przekładamy do garnka i blendujemy. Możecie użyć blendera lub tak jak ja zmielić pomidory w thermomixie - wystarczy kilka sekund na średnich obrotach. Niektórzy mielą pomidory w maszynce do mięsa. Tak powstałą masę pomidorową zagotowujemy w garnku, dodajemy sól, cukier, przeciśnięty przez prasę czosnek i bazylię wedle uznania. Jeżeli chcecie uzyskać gładszą konsystencję przecieru to zagotowujemy same zmielone pomidory i po około 15 minutach można przetrzeć je przez sito a następnie dodać pozostałe składniki.
Teraz zostało już tylko gotowanie przecieru w celu odparowania wody- jeżeli konsystencja Was zadowala to przekładamy przecier do butelek lub słoiczków. Zwykle trwa to około 30-40 minut lub dłużej gdy pomidory są mniej mięsiste.
Ja przekładam gorący przecier do gorących butelek, które wyparzyłam w gorącym piekarniku nagrzanym do 110 stopni przez 15- 20 minut. Gotowe przeciery odkładam do ostygnięcia a później wędrują do piwnicy. Smacznego!






1 komentarz:

  1. Często w domu robimy przecier z działkowych pomidorów.

    OdpowiedzUsuń