Makowiec japoński

makowiec vege

 

 Makowiec japoński


Makowiec japoński to ciasto, które przygotowuję na każde Boże Narodzenie. Bardzo je lubię bo jest bezglutenowe a słodycz zapewniają tutaj bakalie....mnóstwo bakalii. Jest to ciasto także bez laktozy co idealnie wpisuje się w nasze predyspozycje żywieniowe i alergie. 

Po każdych świętach obiecuję sobie, że będę go robić przynajmniej kilka razy w roku ale to ciasto tak kojarzy mi się ze świętami, że później robię inne desery a gdy grudzień na horyzoncie to wracam do klasyków jakimi są: piernik i makowiec.

Przepis zaczerpnęłam z blogu dziewczyn @candypandas, które wprowadzały mnie w świat bezglutenowych deserów. Tworzą wyśmienite przysmaki i pokazują, że może być smacznie i zdrowo.

Uwielbiam to ciasto także dlatego, że przygotowuje się je w jednym garnku- no może z wyjątkiem polewy. To słodycz sama w sobie- ale taka, która nie szkodzi więc spokojnie można pozwolić sobie na dokładkę.


Przepis na makowiec japoński w wersji vege

 

Przepis jest na tortownicę o średnicy 24-26 cm. Im foremka mniejsza tym ciasto wyjdzie wyższe. Możecie użyć samego maku lub jego część zastąpić kaszą. Wybrana kasza powinna być łagodna i delikatna w smaku bo w końcu ma być to makowiec. Co do mleka roślinnego ja używam kokosowego- te smaki mi pasują: kokos, karmel i mak.

Składniki:

 

- 300 gram maku mielonego ( lub 200 gram maku i 100 gram kaszy jaglanej lub komosy ryżowej),
- 800 ml płynów ( mleko roślinne pół na pół z wodą)
- 300- 400 gram suszonych owoców (żurawina, rodzynki, daktyle, śliwki, morele)
- 2 jabłka,
- 2 pomarańcze,
- 100 gram czekolady wegańskiej,
- 6 łyżek skrobi ziemniaczanej,
- 2 łyżki nasion chia,
- miód, erytrol lub syrop daktylowy do dosłodzenia,

Polewa:

 

- 300 ml mleczka kokosowego,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 6 łyżek cukru trzcinowego,
- 6 łyżek masła orzechowego,


Przygotowanie:

 

Zaczynamy od maku. Jeżeli macie mak mielony to od razu przystępujemy do przygotowania makowca. Jeżeli tak jak ja kupiliście mak niebieski to trzeba go wcześniej pogotować około godzinę w mleku (ilość płynów taka by przykryła mak )a następnie dwukrotnie zmielić. Dopiero tak przygotowani mak można połączyć z resztą składników.

Zakładamy wersję optymistyczną, że nikt się nie pomylił w zakupach i każdy ma w domu mak mielony:) Możemy od razu przystąpić do dzieła i w bardzo szybkim czasie przygotować masę na pyszny makowiec.
 
Mak oraz przepłukaną na sicie komosę zalewamy mlekiem i wodą i gotujemy do miękkości i całkowitego wchłonięcia płynów ( trwa to około 30-40 minut). Zostawiamy pod przykryciem do wystudzenia. W tym czasie będziemy stopniowo dodawać pozostałe składniki, mieszać całość i ponownie przykrywać pokrywką.

Najpierw dodajemy pocięte na mniejsze kawałki bakalie. Następnie nasiona chia. Kolejne będę pomarańcze- dobrze umyte. Skórkę ścieramy na tarce o grubych oczkach a resztę owoców blendujemy. Potem kolej na jabłka umyte i obrane, starte na tarce o dużych oczkach. Masę dosładzamy wedle uznania ulubionym słodzikiem. Zostało nam już tylko dodanie skrobi a jak masa całkowicie wystygnie czekolady pokrojonej w drobną kostkę. Masa na makowiec jest gotowa. Przekładamy ją do foremki wyłożonej papierem po pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra- dół) i pieczemy około 50-60 aż wierzch się zrumieni. Gdy ciasto wystygnie wyciągamy je z foremki i wkładamy do lodówki na kilka godzin.

W czasie gdy makowiec się schładza w lodówce przygotowujemy karmel.
W garnku podgrzewamy ze sobą mleczko kokosowe, cukier oraz olej kokosowy. Gotujemy do momentu aż część płynu wyparuje i powstanie masa karmelowa o konsystencji śmietany ( około 30 minut). Gdy już uzyskamy pożądaną konsystencję - zdejmujemy garnek z ognia i pozostawiamy naszą polewę do wystygnięcia. Wystudzony karmel łączymy z masłem orzechowym i polewamy nasz makowiec. Została jeszcze dekoracja i gotowe. Smacznego!
 
makowiec bezglutenowy

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz